Operacje „przez dziurkę od klucza”, czyli ginekologia miniinwazyjna

data dodania: 9 lutego 2018, 8:15 odsłon: 3046
Operacje „przez dziurkę od klucza”,  czyli ginekologia miniinwazyjna

W naszym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym przeprowadzono w styczniu pierwszą laparoskopową operację usunięcia macicy. Ten znaczący w działalności oddziału krok do przodu był możliwy dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu medycznego oraz dzięki ambitnemu zespołowi lekarzy pragnących wciąż doskonalić i rozwijać swoje umiejętności. Tym samym Elbląg dołączył do najlepszych polskich ośrodków ginekologicznych stosujących nowoczesne małoinwazyjne metody leczenia pacjentek.


Dnia 18 stycznia 2018 roku pod kierownictwem doktor Hanicenty Rzepy i profesora Rafała Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyły się  warsztaty z ginekologii miniinwazyjnej. Lekarze doskonalili się w takich technikach jak: histeroskopia operacyjna, hysterectomia vaginalna i hysterectomia laparoskopowa .

Na czym polegają te zabiegi i jakie mogą przynieść korzyści dla pacjentek naszego szpitala?

Histeroskopia - jest to metoda polegająca na wprowadzeniu przez pochwę  do macicy skomplikowanego urządzenia - histeroskopu - zbudowanego z optyki i  kanałów roboczych.

Lekarz może dokładnie obejrzeć jamę macicy, zdiagnozować przyczynę nieprawidłowych krwawień, przyczynę  trudności z zajściem w ciążę, czy rozpoznać wady macicy. Od stycznia w oddziale posiadamy nowoczesny tor wizyjny, histeroskopy i resektoskopy,  dzięki  czemu poszliśmy o krok dalej.

Histeroskopia  coraz częściej nie jest dla nas już tylko metodą diagnostyczną.

W sposób małoinwazyjny usuwamy polipy, mięśniaki, nieprawidłowe endometrium, przegrody macicy  czy zrosty wewnątrzmaciczne.

Cały zabieg trwa do 30 minut a pacjentka po 4 godzinach jest wypisywana  do domu.  Dzięki histeroskopii wiele kobiet, które jeszcze kilka lat temu musiały mieć usuniętą macicę, może  dziś być leczona w sposób zachowawczy.

Przy niektórych schorzeniach usunięcie macicy jest jednak nieuniknione.

Wtedy często pojawiają się obawy o ból, przebieg operacji i okres pooperacyjny.

Pacjentki pytają nas, kiedy będą mogły wrócić do  swoich obowiązków, do pracy, normalnego funkcjonowania czy uprawianiu sportu.

Wzorem najlepszych ośrodków w kraju wprowadzamy i rozwijamy techniki małoinwazyjne. Jedną z  takich metod jest przezpochwowe usunięcie macicy.

Jest to zabieg, który przeprowadzamy na oddziale od 30 lat, jednak teraz, dzięki nowoczesnym  dedykowanym narzędziom, jest on jeszcze bezpieczniejszy, krótszy i lepiej tolerowany przez pacjentki.

Kobieta po usunięciu macicy przez pochwę nie ma żadnych widocznych blizn.

Najczęściej już po dwóch dobach po operacji może opuścić szpital, a okres całkowitej rekonwalescencji to tylko 4 tygodnie.

Nie wymaga dużej podaży leków przeciwbólowych, nie wymaga znieczulenia ogólnego, podczas operacji jest mniejsza utrata krwi, a pacjentka już w 24 godziny po zabiegu czuję się naprawdę dobrze.

Podczas warsztatów  przeprowadzono pierwszy w naszym oddziale zabieg laparoskopowego usunięcia macicy, dzięki czemu dołączyliśmy  do czołowych ośrodków w kraju. Jest to tytułowa operacja „przez dziurkę od klucza”.

Zabieg polega na wykonaniu trzech 5 mm nacięć na skórze, przez które wprowadza się  narzędzia. Dzięki kamerze wprowadzonej przez jeden z portów i powiększeniu obrazu ośmiokrotnie możemy w sposób  bardzo  precyzyjny wykonać zabieg. W konsekwencji tego  uraz tkanek jest, jak na tak dużą operację,  niewielki a utrata krwi minimalna.

Podobnie jak przy technice przezpochwowej  pacjentka szybko opuszcza oddział, nie wymaga dużej ilości leków przeciwbólowych  a okres całkowitej rekonwalescencji to także około 4 tygodni .

Jak widać operacje małoinwazyjne mają wiele plusów i bez wątpienia jest to przyszłość ginekologii.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie pacjentki mogą być zakwalifikowane do jednej z ww. technik. Czasami, ze względu na charakter, wielkość i położenie zmian w miednicy mniejszej, bardziej właściwa i bezpieczna nadal pozostaje klasyczna hysterectomia przezbrzuszna.

Niezmiernie cieszy fakt, że pani ordynator  Hanicenta Rzepa wraz z zespołem  kładzie tak duży  nacisk na rozwój i ciągłe doskonalenie umiejętności. Pozwala to na zaoferowanie  pacjentkom w pełnym zakresie najnowocześniejszych metod leczenia.

lek. Maksymilian Kurkowski

Oddział Ginekologiczno - Położniczy

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Kamery internetowe pokaż obraz z kamer na żywo
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 974 969


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,1011,operacje-przez-dziurke-od-klucza-czyli-ginekologia-miniinwazyjna.html