Odeszła lek. med. Felicja Małkowska-Głażewska

data dodania: 16 stycznia 2025, 10:16 odsłon: 458
Odeszła lek. med. Felicja Małkowska-Głażewska

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci lek. med. Felicji Małkowskiej-Głażewskiej (rocznik 1933), pracownika Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu w latach 1988-2000, byłej, wieloletniej Ordynator Oddziału Noworodka.

Felicja Małkowska-Głażewska była absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku (1957r.), o specjalności pediatra (I-go stopnia 1964r. i II-go stopnia 1967 r.) i specjalności neonatolog (1990 r.). Pracę zawodową rozpoczęła w kwietniu 1958 roku, w ówczesnym Szpitalu Miejskim im. Jerzego Gromkowskiego w Elblągu, zmienionym potem na Wojewódzki Szpital Zespolony przy ul. Żeromskiego 22. W latach 1957-1967 pracowała tam na stanowiskach młodszego i starszego asystenta oddziału dziecięcego i Inspektora Higieny Szkolnej. W tej samej placówce, od 1967 roku pełniła funkcję z-cy Ordynatora Oddziału Noworodków i Wcześniaków. Z dniem 1 marca 1975 roku powołana została na Ordynatora Oddziału. W tym czasie z jej inicjatywy utworzono w szpitalu przy Żeromskiego salę patologii noworodka. Dzięki temu odizolowano chore dzieci, co przyczyniło się w dużym stopniu do obniżenia wskaźnika umieralności niemowląt na terenie Elbląga i ówczesnego województw elbląskiego.

Wielokrotnie nominowana do nagród Ministra Zdrowia i Wojewody Elbląskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia i opieki społecznej. W uzasadnieniu pisano: „Z pracy zawodowej wywiązuje się bardzo dobrze. Pracownik sumienny, zdyscyplinowany, pilny i pracowity. Prowadzi systematyczne szkolenie podległego personelu i kształci kadry specjalistów. Cechuje ją głęboki humanizm i troska w opiekowaniu się noworodkami. Oddział jest wzorowo prowadzony, a sama postawa Ordynatora może być wzorem etyki i wiedzy lekarskiej”.

Felicja Małkowska-Głażewska uhonorowana została Srebrnym Krzyżem Zasługi (1977 r.), Odznaką za wzorową pracę w służbie zdrowia (1980r.) i dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi – w 1989 r. i 2000 r. - za zasługi w działalności społecznej na rzecz środowiska lokalnego.

Od 1 lipca 1988 roku związana z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym przy obecnej ul. Królewieckiej 146 w Elblągu (wcześniej ul. Armii Czerwonej 146), gdzie pracowała do roku 2000, na stanowisku ordynatora Oddziału Noworodków.*

Ciepło, doktor Felicję Małkowską-Głażewską, wspominają pracownicy szpitala, m.in. Danuta Gojlik, lekarz pediatra-neonatolog.

– Doktor Małkowska-Głażewska była drobna wzrostem, ale dla mnie – wielka. Wiele się od niej nauczyłam jeśli chodzi o zawód, który wykonuję. Dla mnie była i jest osobą, która zasługuje na ogromny szacunek – mówi doktor Danuta Gojlik.

Pożegnanie ze Zmarłą rozpocznie się 18 stycznia 2025r. (sobota), o godz. 12.00 w starej kaplicy, na cmentarzu Dębica (przy pętli autobusowej). Po tych uroczystościach nastąpi odprowadzenie do miejsca spoczynku.

„Kiedy słońce życia zachodzi, gwiazdy pamięci świecą".

Bliskim, Rodzinie i Przyjaciołom składamy wyrazy najgłębszego współczucia.


Dyrekcja i Współpracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu


* Przy pisaniu wspomnień wykorzystano informacje z teczki osobowej akt pracownika

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 274 072


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,2477,odeszla-lek-med-felicja-malkowska-glazewska.html