Cytologia – bardzo ważne badanie profilaktyczne każdej kobiety

data dodania: 23 października 2017, 13:17 odsłon: 3347
  Cytologia – bardzo ważne badanie profilaktyczne każdej kobiety

Przez trzy najbliższe lata Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu wspólnie z Fundacją Instytut Badań i Edukacji Społecznej w Olsztynie realizować będzie projekt, który ma zmobilizować kobiety do regularnego wykonywania bezpłatnej cytologii finansowanej przez NFZ. Projekt pn. „Wdrażanie działań edukacyjnych i informacyjnych zwiększających zgłaszalność na badania profilaktyczne raka szyjki macicy – subregion elbląski” dotrzeć ma nie tylko do mieszkanek Elbląga, ale i wielu miejscowości naszego regionu.
Przedsięwzięcie zainaugurowaliśmy 21 października szpitalną „Białą Sobotą”, podczas której panie mogły wykonać dodatkowo również bezpłatną mammografię oraz podstawowe badania profilaktyczne.

Dlaczego warto pamiętać o regularnym wykonywaniu cytologii?
Dlatego, że jest to podstawowe badanie profilaktyczne pozwalające wykryć raka szyjki macicy.

- Choroba dotyka każdego roku ok. 4 tys. Polek. Jednak jej odpowiednio wczesne wykrycie daje kobiecie szansę na stuprocentowe wyleczenie – podkreśla koordynator projektu Anna Szuszczewicz z olsztyńskiej Fundacji Instytut Badań i Edukacji Społecznej.

Najbardziej narażone na zachorowanie są panie w wielu 25 – 59 lat.Dlatego finansujący bezpłatna cytologię NFZ nie bez powodu koncentruje się na tej właśnie grupie wiekowej.

Bezpłatna cytologia „przysługuje” paniom raz na trzy lata.

Badanie można wykonać m.in. w Poradni Konsultacyjnej Położniczo - Ginekologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu ( I piętro, pok. 1050). Wystarczy tylko umówić się wcześniej na termin pod nr. tel. 55/ 239 – 58 – 43. Poradnia czynna jest we wtorki i czwartki w godz. 9.00 – 12.00 oraz w środy od 12.00 do 15.00.

- Podczas sobotniej akcji udało się przebadać 20 kolejnych pań – informuje pielęgniarka Małgorzata Bilińska. – Chcielibyśmy więcej, ale system NFZ pozwala nam wykonać bezpłatną cytologię po raz pierwszy – po ukończeniu 25. roku życia, a po raz kolejny - po upływie 3 lat od poprzedniego badania, a nie wszystkie zainteresowane badaniem panie te kryteria spełniały. Chcę jednak podkreślić, że dla nas ważna jest każda pacjentka. Pracuję w Oddziale Ginekologiczno - Położniczym i doskonale wiem, jak skomplikowane mogą być przypadki, kiedy rak szyjki macicy zostanie wykryty zbyt późno. Z całego serca zachęcam panie do zadbania o swoje zdrowie.

W spotkaniu w ramach „Białej Soboty” wzięło udział łącznie około 100 pań. Obok cytologii udało się skorzystać także z możliwości wykonania bezpłatnej mammografii ( NFZ: 50 – 65 lat, raz na dwa lata) oraz z badań profilaktycznych proponowanych przez nasze pielęgniarki.
 
Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie działań edukacyjnych i informacyjnych zwiększających zgłaszalność na badania profilaktyczne raka szyjki macicy – subregion elbląski”.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020.

AK

 Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Kamery internetowe pokaż obraz z kamer na żywo
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 1 053 900


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,945,cytologia-bardzo-wazne-badanie-profilaktyczne-kazdej-kobiety.html