Profilaktyka raka jelita grubego

Program zakończono w 2012 roku.

PROGRAM BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH RAKA JELITA GRUBEGO

Program współfinansowany przez Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy pt.
"Poprawa zdrowotna społeczności lokalnej w zakresie schorzeń nowotworowych ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki raka jelita grubego i raka sutka w oparciu                     o Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu".

Badania w ramach profilaktyki raka jelita grubego skierowane są do osób w wieku:

  • 50-70 lat, bez objawów raka jelita grubego,
  • 40-70 lat, bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego z rakiem jelita grubego (rodzice, rodzeństwo, dzieci),
  • 25-65 lat, z potwierdzonym obciążeniem genetycznym.
Aby wykonać test na obecność krwi utajonej w kale osoby w przedziale 25-39 lat muszą spełnić poniższe warunki:
  • co najmniej 2 krewnych I stopnia (rodzice, dziecko) z rakiem j.grubego, trzonu macicy lub żołądka,
  • w tym jeden krewny, który zachorował w wieku poniżej 55 r.ż.

Profilaktyka w kierunku raka jelita grubego obejmuje test na obecność krwi utajonej w kale oraz kolonoskopię (dla osób z testem dodatnim i osób ze wskazaniem).

Test na obecność krwi utajonej w kale

to metoda diagnostyczna stosowana w badaniach przesiewowych, pozwalająca na wykrycie obecności krwi, która nie wywołuje zmian w wyglądzie kału (nie jest widoczna gołym okiem). Wynik dodatni testu to zawsze konieczność dalszych badań. I takie badania proponujemy wszystkim, którym test wyszedł dodatni. Proponujemy badanie kolonoskopowe także tym, którym test wyszedł ujemny, lecz na podstawie ankiety lekarz gastroenterolog zaleci badanie.

Kolonoskopia

to obecnie najlepsza metoda diagnostyczna, polegająca na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Badanie umożliwia obejrzenie ścian jelita grubego oraz pobranie wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego oraz wykonanie niewielkich zabiegów, np. wycięcie polipów. Badanie jest przeprowadzane po uprzednim przygotowaniu – oczyszczeniu jelit z treści pokarmowej doustnym środkiem przeczyszczającym (w ramach programu lek jest darmowy).

Jak zrobić badanie?

  1. Odebrać probówkę i ankietę** z laboratorium Analitycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu lub ze swojej Przychodni Rejonowej.
  2. Oddać probówkę z kałem oraz wypełnioną ankietę do Laboratorium Analitycznego                             w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym lub w swojej Przychodni Rejonowej (poza Elblągiem).
  3. Po tygodniu zadzwonić i zapytać o wynik badania pod numer (55) 239-58-96.

Potrzebujesz więcej informacji?
Zadzwoń: (55) 239-58-96

Wsparcie udzielane przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 048 377


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/projekty/projekty-ue/program-norweski/p,153,profilaktyka-raka-jelita-grubego.html