26 stycznia – Dzień Transplantacji

data dodania: 25 stycznia 2018, 13:08 odsłon: 1612
  26 stycznia – Dzień Transplantacji

W roku 2017 ponad dwukrotnie, w stosunku do lat ubiegłych, wzrosła liczba narządów pobranych do przeszczepu od pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
- To bardzo dobra wiadomość – podkreśla lek. Katarzyna Chylińska – Wachnianyn, szpitalna Koordynator ds. Transplantacji, przypominając, że zgoda na transplantację organów po naszej śmierci to przede wszystkim ogromna szansa na uratowanie życia innemu człowiekowi.


Jak bardzo trudny jest moment, kiedy trzeba - bywa że nagle i niespodziewanie - pożegnać kogoś drogiego, wiedzą tylko ci, którzy to przeżyli. Myśl o tym, by  „przedłużyć” życie, które właśnie odeszło, jest raczej ostatnią, jaka przychodzi do głowy. Mało kto zastanawia się nad tym wcześniej – wszak żyjemy w pośpiechu „tu i teraz”. W takiej chwili pytanie o możliwość pobrania narządów naszego bliskiego  w celu wszczepienia ich w ciało innego człowieka szokuje, żeby nie powiedzieć: przeraża! To zawsze dramatyczny moment dla rodziny zmarłego i jednocześnie wyścig z czasem dla lekarzy, którzy mając świadomość „cudów”, jakich może dokonać  współczesna  medycyna transplantacyjna, są jednocześnie bezradni wobec czyjegoś sprzeciwu, bólu, cierpienia. 

- Polskie prawo dopuszcza możliwość pobrania narządów od zmarłego po komisyjnie potwierdzonej śmierci mózgowej. Przeciwwskazaniem jest sprzeciw zgłoszony za życia potencjalnego dawcy w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów POLTRANSPLANT -  tłumaczy  lek. Katarzyna Chylińska – Wachnianyn. -  Jednak w praktyce, nawet jeśli takiego sprzeciwu nie wyrażono, w każdym przypadku rozmawiamy z rodziną zmarłego, gdyż taki sprzeciw zmarły mógł wyrazić ustnie, lub pozostawić pisemne oświadczenie w domu.

Dla bliskich to zawsze wyjątkowo trudna decyzja, mamy więc obowiązek ją uszanować. Ale nie ukrywamy, jak bardzo w takich przypadkach liczy się każda godzina. 

W roku 2017 specjalna komisja ds. stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu
u pacjentów hospitalizowanych w WSZ w Elblągu w 21 przypadkach jednogłośnie potwierdzała śmierć mózgową pacjenta. Rzeczywistymi dawcami narządów bądź tkanek zostało 13 osób, od których pobrano 26 nerek, 2 serca, 2 serca tylko na zastawki, 10 razy  wątrobę, raz płuco i ośmiokrotnie rogówki. Raz odstąpiono od pobrania ze względu na sprzeciw wyrażony jeszcze za życia potencjalnego dawcy, 5-krotnie ze względów medycznych ( wiek pacjenta, przebyte choroby) oraz 2-krotnie ze względu na zdecydowany sprzeciw rodziny.

- Narządy i tkanki pobrane w naszym szpitalu w 2017 roku przeszczepiono 39 pacjentom z całego kraju- mówi lek. Katarzyna Chylińska – Wachnianyn. - W  roku 2017nasi lekarze wykonali ponad dwukrotnie więcej pobrań narządów i tkanek, niż w roku 2016 czy 2015.
- Często bywa i tak, że narządy pobrane od jednego dawcy ratują życie nawet kilku osobom
- podkreśla lekarka i dodaje:

- Pomimo dość powszechnej już wiedzy na ten temat, nadal zdarzają się, i z pewnością będą zdarzać się, rodziny, które nie zgadzają się na pobranie do przeszczepu organów swoich  bliskich. Pokutują tu zasłyszane stereotypy, czasem uprzedzenia do służby zdrowia, czasem  indywidualne przekonania. Co charakterystyczne, tę niewyobrażalnie trudną decyzję starszym członkom rodziny zmarłego często pomagają podjąć ci młodsi. Oni już inaczej patrzą na  kwestię transplantacji organów, są bardziej wyedukowani, częściej na ten temat  rozmawiają, rozumieją, o co w tym chodzi - zauważa lekarka.


Decyzję o tym, aby w przyszłości ofiarować komuś drugie życie, możemy podjąć w każdej chwili, świadomie. Na stronie www.poltransplant.pl dostępne jest specjalne „Oświadczenie Woli”, w którym można zadeklarować zgodę na pobranie po swojej śmierci tkanek i narządów do przeszczepu, tym samym pomóc rodzinie w podjęciu decyzji.

Oświadczenie to można otrzymać również w Izbie Przyjęć WSZ  w Elblągu.

Anna Kowalska

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Kamery internetowe pokaż obraz z kamer na żywo
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 942 426


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,1004,26-stycznia-dzien-transplantacji.html