Pracownia Radiologii Zabiegowej

Koordynator:

lek. Rafał PAWŁOWSKI

Zastępca kierownika:

Elżbieta JARZĄBEK

Telefony:
(55) 239 55 02
E-mail:
radiozabieg@szpital.elblag.pl

Pomysł utworzenia Pracowni Radiologii Zabiegowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu został zainicjowany nowymi wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia do kontraktowania procedur chirurgii naczyniowej oraz chęcią poprawy jakości, konkurencyjności i rozszerzenia oferowanych świadczeń zdrowotnych w oparciu o nowe, mniej inwazyjne technologie medyczne.

W Pracowni wykonywane są zabiegi wewnątrznaczyniowe diagnostyczne oraz lecznicze (poszerzanie i udrażnianie naczyń, w planach także obliteracje - zamykanie patologicznych naczyń). Zabiegi wykonywane są drogą nakłucia odpowiedniego naczynia, najczęściej tętnicy udowej. Po wykonaniu angiografii czyli prześwietlenia rentgenowskiego naczyń wypełnionych kontrastem, tą samą drogą możliwe jest wprowadzenie do światła naczynia odpowiednich narzędzi w postaci balonu, stentu, spirali lub podanie leku w miejsce patologii.

Taki zabieg - w porównaniu do klasycznych zabiegów naczyniowych - jest mało inwazyjny. Pozwala to na szybszy powrót chorego do pełnej sprawności w porównaniu do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych (chory nie traci wiele krwi, mniejszy jest uraz operacyjny), co za tym idzie skraca się okres hospitalizacji.

Konstrukcja aparatu znacząco zmniejsza dawkę promieniowania otrzymywanego w trakcie zabiegów przez pacjenta i personel pracowni.

Dodatkowo aparat wyposażony jest w zaawansowaną stację komputerową służącą obróbce uzyskiwanych obrazów oraz planowaniu zabiegów – np. przy wykorzystaniu wykonanych gdzie indziej wcześniejszych badań.

System obrazowy pracowni został zintegrowany z istniejącą siecią radiologiczną Szpitala, wykonane badania archiwizowane są w serwerze PACS Zakładu Radiologii. Tym samym są dostępne dla lekarzy w oddziałach szpitalnych, którzy mogą je obejrzeć w swoich komputerach bezpośrednio po wykonaniu procedury.

W Pracowni ściśle współpracują lekarze radiolodzy i chirurdzy naczyniowi, docelowo stworzony zostanie multidyscyplinarny zespół interwencyjny również z lekarzami innych specjalności, w którym bardzo ważną rolę będą odgrywać wyszkoleni technicy elektroradiologii i wyspecjalizowane pielęgniarki.

Dzięki temu nasi pacjenci mają dostęp do nowoczesnych zabiegów naczyniowych oferujących nowe możliwości leczenia.

W Pracowni Radiologii Zabiegowej wykonywane są następujące procedury:

 1. diagnostyczne:
  • badania naczyniowe w obrębie całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem naczyń obwodowych oraz naczyń wewnątrzczaszkowych,
 2. terapeutyczne:
  • zabiegi angioplastyki naczyń obwodowych (również z implantacją stentów),
  • zabiegi angioplastyki z implantacją stentów do tętnic szyjnych (zewnątrzczaszkowych),
  • zabiegi trombolizy celowanej naczyń obwodowych. 
W czasie dalszego rozwoju Pracowni planujemy wykonywanie:
 • implantacji stent-grafów w celu leczenia wewnątrznaczyniowego tętniaków aorty,
 • zabiegów wewnątrznaczyniowego zamykania tętniaków naczyń wewnątrzczaszkowych w asyście neurochirurga,
 • trombolizy celowanej naczyń wewnątrzczaszkowych w udarach mózgu,
 • chemoembolizacji guzów nowotworowych.
Pracownia Radiologii Zabiegowej świadczy usługi głównie dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, Oddziału Neurochirurgii oraz w mniejszym zakresie dla innych oddziałów Szpitala.
Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Kamery internetowe pokaż obraz z kamer na żywo
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 1 116 850


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/pracownie-i-zaklady/p,127,pracownia-radiologii-zabiegowej.html