KOMUNIKAT: Sytuacja epidemiologiczna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu

data dodania: 8 czerwca 2018, 10:32 odsłon: 1813
Pałeczki jelitowe Enterobacteriaceae to bakterie, które bytują w przewodzie pokarmowym każdego człowieka.

Problemem szpitali w ostatnich latach są przypadki kolonizacji lub zakażeń bakteriami – pałeczkami jelitowymi Enterobacteriaceae, wytwarzającymi karbapenemazy ( enzymy) odporne na większość antybiotyków. Fakt rozprzestrzeniania się bakterii wynika m.in. z nadmiernego stosowania antybiotyków, zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i w leczeniu ambulatoryjnym. Wprowadzenie, także w naszym szpitalu, badań przesiewowych/ celowanych, pozwoliło na wykrycie i monitorowanie tego problemu epidemiologicznego.

Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, u których potwierdzono obecność bakterii Enterobacteriaceae, zostali objęci nadzorem epidemiologicznym na podstawie wytycznych Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków. Zgodnie z tymi zaleceniami przebywają w izolatkach (wydzielone sale chorych w oddziałach), co powoduje czasowe ograniczenie/zmniejszenie dostępności powierzchniowej i tym samym łóżkowej.

Nasz Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej nie został z tego powodu zamknięty, ograniczył jedynie liczbę przyjmowanych pacjentów, prowadząc nadal działalność medyczną.

Sytuacja epidemiologiczna w naszym szpitalu nie powoduje ograniczenia możliwości przeprowadzania zabiegów operacyjnych, szpital udziela świadczeń zgodnie z swoją podstawową działalnością.

Stan epidemiologiczny jest na bieżąco monitorowany przez Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych naszej placówki oraz przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Elblągu.

O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy okoliczne szpitale oraz stosowne instytucje.


Bożena Ropelewska

Dyrektor ds. Pielęgniarstwa

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Kamery internetowe pokaż obraz z kamer na żywo
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 1 020 577


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,1086,komunikat-sytuacja-epidemiologiczna-w-wojewodzkim-szpitalu-zespolonym-w-elblagu.html