Problemem szpitali w ostatnich latach są przypadki kolonizacji lub zakażeń bakteriami – pałeczkami jelitowymi Enterobacteriaceae, wytwarzającymi karbapenemazy ( enzymy) odporne na większość antybiotyków. Fakt rozprzestrzeniania się bakterii wynika m.in. z nadmiernego stosowania antybiotyków, zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i w leczeniu ambulatoryjnym. Wprowadzenie, także w naszym szpitalu, badań przesiewowych/ celowanych, pozwoliło na wykrycie i monitorowanie tego problemu epidemiologicznego.
Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, u których potwierdzono obecność bakterii Enterobacteriaceae, zostali objęci nadzorem epidemiologicznym na podstawie wytycznych Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków. Zgodnie z tymi zaleceniami przebywają w izolatkach (wydzielone sale chorych w oddziałach), co powoduje czasowe ograniczenie/zmniejszenie dostępności powierzchniowej i tym samym łóżkowej.
Nasz Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej nie został z tego powodu zamknięty, ograniczył jedynie liczbę przyjmowanych pacjentów, prowadząc nadal działalność medyczną.
Sytuacja epidemiologiczna w naszym szpitalu nie powoduje ograniczenia możliwości przeprowadzania zabiegów operacyjnych, szpital udziela świadczeń zgodnie z swoją podstawową działalnością.
Stan epidemiologiczny jest na bieżąco monitorowany przez Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych naszej placówki oraz przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Elblągu.
O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy okoliczne szpitale oraz stosowne instytucje.
Bożena Ropelewska
Dyrektor ds. Pielęgniarstwa
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.
Ilość wyświetleń strony: 2 341 540