Kompleksowa opieka onkologiczna dla pacjentek z rakiem piersi. Zespół specjalistów wypracowujący indywidualny plan leczenia dla każdej chorej. Opieka psychoonkologa, dietetyka, rehabilitanta i koordynatora przeprowadzającego przez całą ścieżkę leczenia – to charakterystyka Ośrodka Senologicznego Breast Cancer Unit, który został uruchomiony w Elblągu.
- Szpital Wojewódzki od lat prowadzi leczenie onkologiczne. Do uzupełnienia działalności zaprosiliśmy grupę NU-MED, która wzbogaciła je, m.in. o radioterapię – wyjaśniała podczas konferencji prasowej Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. – Naszym zadaniem jest takie zorganizowanie pracy, żeby pacjent dostał taką opiekę, według takich standardów, jak jest w całej Polsce, a nawet w całej Europie.
W grudniu 2018 roku obydwa szpitale połączyły siły pod wspólnym szyldem Elbląskiego Centrum Onkologii. W jego ramach powstał Breast Cancer Unit. Takich ośrodków, specjalizujących się w leczeniu raka piersi jest obecnie w Polsce osiem. Szacuje się, że potrzebnych będzie 80.
- Na ok. 500-600 tys. mieszkańców powinien przypadać jeden taki ośrodek – dodała Elżbieta Gelert.
- Zmierzamy w kierunku daleko idącego wyspecjalizowania się w leczeniu poszczególnych nowotworów. Ma to oczywiście służyć dobru pacjenta – uzupełnił Henryk Niewadzioł, przewodniczący Rady Nadzorczej NU-MED GRUPY S.A.
Koncepcja tworzenia sieci wielodyscyplinarnych ośrodków leczenia raka piersi powstała w 1998 roku, po konferencji European Breast Cancer we Florencji. Europejskie Towarzystwo EUSOMA (European Society of Mastology / European Society of Breast Cancer Specialists) opracowało wówczas standardy leczenia raka piersi obejmujące tworzenie wyspecjalizowanych ośrodków i jednolitych procedur kompleksowego leczenia, tzw. Breast Units. Taki model został uznany za optymalny zarówno pod względem skuteczności terapii, jak i zaspokajania pozamedycznych potrzeb chorych kobiet. Aby uzyskać status BU, przyznawany przez międzynarodowe towarzystwa naukowe, ośrodek musi spełniać restrykcyjne wymagania akredytacyjne.
- Naszym celem jest objęcie kompleksową opieką pacjentek z chorobami piersi, tak aby od momentu przekroczenia progu naszego Ośrodka, diagnostyka i konieczne leczenie odbywały się w sprawny, profesjonalny i jasny dla pacjentki sposób – wyjaśniał lek. Zbigniew Fiedorowicz, z-ca koordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej. Gdy potwierdzi się, że mają nowotwór złośliwy, wtedy automatycznie wchodzą na ścieżkę karty onkologicznej. Gdy chora stanie na konsylium, pozna cały plan leczenia, z góry będzie wiedziała, co ją czeka. Nie będzie błądziła po różnych specjalistach. Oczywiście po operacji może coś się zmienić, bo dochodzą czasem nowe informacje, ale w większości przypadków z góry ustalony jest indywidualny plan leczenia. Do pomocy ma koordynatorkę, która przeprowadza ją przez cały system.
Otwarciu Ośrodka Senologicznego towarzyszyła konferencja naukowa. Wykłady wygłosili:
dr n. med. Iwona Ryniewicz-Zander, prof. Sergiusz Nawrocki, prof. Jacek Jassem i prof. Zbigniew Nowecki.
Anna Kleina, Nu-Med,
zdj. Mieczysław Jaworski
Poniżej linki do artykułów na ten temat:
https://www.portel.pl/wiadomosci/beda-kompleksowo-leczyc-raka-piersi/110015
https://www.truso.tv/wiadomosci/50161,elblag-chce-sie-specjalizowac-w-leczeniu-raka-pier
http://dziennikelblaski.pl/112683-566379,Konferencja-w-Szpitalu-Wojewodzkim,3080252.html
http://www.elblag.net/artykuly/elblag-to-pierwszy-taki-osrodek-w-wojewodztwie,38966.htm
Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.
Ilość wyświetleń strony: 2 341 540