Nowy cyfrowy mammomat - nowe możliwości diagnostyczne szpitala

data dodania: 29 sierpnia 2019, 9:58 odsłon: 1736
Nowy cyfrowy mammomat  - nowe możliwości diagnostyczne szpitala

Od września pacjentki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego będą mogły korzystać z jednego z najnowocześniejszych w kraju aparatów do diagnozowania nowotworów piersi.

Nowo zakupiony cyfrowy mammomat Revelation firmy Siemens umożliwia wykonanie dużo bardziej precyzyjnej mammografii - w znacznie bardziej komfortowy dla pacjentki sposób. Dodatkowe funkcje urządzenia pozwalają także na wykonanie pogłębionej diagnostyki piersi m.in. biopsji.


O zaletach sprzętu, który będzie służył pacjentkom z Elbląga i regionu, mówi kierownik Zakładu Radiologii lek. Piotr Lassota, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

 

 - Dla nas, ale także i dla pacjentek, to sprzęt z najwyższej aktualnie możliwej "półki”.  Precyzja, a co za tym idzie, efektywność badania piersi przy użyciu nowego aparatu poprawi się zdecydowanie dzięki jego dodatkowym funkcjom:


Tomosynteza z zastosowaniem 50-stopniowego skanu. W wymagających tego przypadkach aparat oferuje skanowanie w najszerszym możliwym zakresie 50 stopni, a zatem wykonuje serię zdjęć przemieszczając się względem piersi. Umożliwia to oglądanie piersi warstwa po warstwie, co pozwala na lepszą identyfikację ewentualnego guza, a tak szeroki kąt skanu sprawia, że otrzymujemy zdjęcia o najwyższej możliwej rozdzielczości, jednocześnie zachowując bardzo niskie wartości naświetlania.


PSC, czyli spersonalizowany delikatny ucisk – to system, który oblicza optymalną wartość ucisku indywidualnie dla każdej pacjentki i reguluje go tak, by dyskomfort był możliwie najniższy. Ponadto „uciskadła” mają zaokrąglone, specjalnie wyprofilowane kształty, które dodatkowo redukują nieprzyjemne odczucia.


Biopsja zintegrowana z tomosyntezą.Igła do biopsji prowadzona jest po części automatycznie i naprowadzana na cel zaznaczony na wybranej przez  lekarza warstwie prześwietlenia. Powoduje to bardzo dużą precyzję nakłucia. Dodatkowa technika daje na miejscu możliwość bardzo szybkiego wstępnego prześwietlenia pobranej próbki. Mammotom, czyli urządzenie wykonujące biopsję, jest w stanie pobrać do 12 wycinków z jednego nakłucia bez potrzeby wyjmowania igły.


Badanie spektralne piersi (Titanium Kontrast Enhenced Mammografy) to opcja, która może być w niektórych przypadkach alternatywą dla rezonansu piersi. Polega na podaniu dożylnie kontrastu i wykonaniu serii zdjęć, na których aparat jest w stanie w ostatecznym obrazie niejako wirtualnie usunąć tkankę gruczołową, pozostawiając widoczne same zmiany (jeśli takie występują). Jest wiele zastosowań tej metody i z pewnością możliwość jej użycia w konkretnych przypadkach zwiększy bezpieczeństwo onkologiczne pacjentów.


Koszt aparatu łącznie z kompleksową adaptacją Pracowni Mammografii w Zakładzie Radiologii to prawie 1,8 mln zł.


Projekt pn.  „Modernizacja Traktu Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu” z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020 dot. Infrastruktury ochrony zdrowia w miejskim obszarze funkcjonowania Elbląga.

AK

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Kamery internetowe pokaż obraz z kamer na żywo
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 1 195 406


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,1350,nowy-cyfrowy-mammomat-nowe-mozliwosci-diagnostyczne-szpitala.html