Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu przoduje w Polsce w ilości organów zgłoszonych do transplantacji

data dodania: 29 listopada 2019, 14:29 odsłon: 1904
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu przoduje w Polsce  w ilości organów zgłoszonych do transplantacji

Wg danych Poltransplantu Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się  w listopadzie na III miejscu w kraju  pod względem ilości organów zgłoszonych do transplantacji! Wyprzedzają nas tylko tak duże ośrodki jak Gdańsk i Szczecin. To efekt wyjątkowego zaangażowania dwóch pracujących w Elblągu Koordynatorek Pobierania i Przeszczepiania Komórek, Tkanek i Narządów: Katarzyny Chylińskiej–Wachnianyn i Anny Skalskiej–Wołoszyn. Obie lekarki są anestezjologami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i jednymi z ponad 300 szpitalnych koordynatorów Poltransplantu w kraju.


15 listopada w Warszawie obie nasze lekarki brały udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, nadzorującego polskie placówki medyczne zgłaszające dawców do przeszczepu. Na spotkanie do Ministerstwa Zdrowia zaproszono koordynatorów z wiodących polskich ośrodków. Omawiano aktualną sytuację w polskiej transplantologii, wymieniano doświadczenia, wspólnie zastanawiano się, jakie działania podjąć, by zwiększyć wciąż zbyt małą liczbę organów, tkanek i komórek trafiających do przeszczepów.

Zdaniem lek. Katarzyny Chylińskiej-Wachnianyn, która przygotowaniem i zgłaszaniem potencjalnych dawców zajmuje się od kilku już lat, w Polsce nie ma wystarczającego zainteresowania tematem w samym środowisku medycznym. Na 388 polskich szpitali z potencjałem dawstwa, aktywne są zaledwie 122 placówki.To także kwestia niewystarczającej edukacji społeczeństwa, choć trzeba przyznać, że z każdym rokiem jest z tym trochę lepiej.

- Praca Koordynatora jest naszym dodatkowym zajęciem wymagającym ogromnego zaangażowania i  dobrej współpracy z wieloma zatrudnionymi w szpitalu specjalistami - przyznaje lekarka. - To jednak nie tylko kwestia czasu i wiedzy ale  także niezwykle trudne rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. Cieszę się, że to wszystko razem przynosi efekty.

Dobrą dla nas wiadomością jest to, że Elbląg aktualnie przoduje w liczbie pobranych organów, komórek i tkanek, które odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, mogą uratować komuś życie lub sprawić, że będzie ono lepsze. Jak podkreśla Katarzyna Chylińska–Wachnianyn, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym liczba pobrań w ostatnich latach systematycznie rośnie. Tylko w roku 2019 ( do listopada) pobrano u nas 48 organów ( nerki, wątroba, serce, trzustka, płuca)  oraz 16 tkanek ( rogówki). Dzięki temu udało się uratować życie 44 osób!

To jednak wciąż przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Na długiej liście oczekujących w Polsce na przeszczep narządów jest aktualnie ok. 2 tysiące chorych.

Na zdjęciu trzecia od lewej - lek. Anna Skalska–Wołoszyn, druga od prawej -  lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. Obok – Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski

Lek. Katarzyna Chylińska-Wachnianyn podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Kamery internetowe pokaż obraz z kamer na żywo
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 1 195 410


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,1398,wojewodzki-szpital-zespolony-w-elblagu-przoduje-w-polsce-w-ilosci-organow-zgloszonych-do-transplantacji.html