26 maja - Dzień Matki oraz początek Tygodnia Promocji Karmienia Piersią.

data dodania: 26 maja 2020, 8:51 odsłon: 3021


26 maja, w Dzień Matki, rozpoczyna się również Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Z tej okazji składamy wszystkim obecnym jak i przyszłym mamom najserdeczniejsze życzenia, długich lat w zdrowiu, szczęścia, wszelkiej pomyślności, spełnienia najskrytszych marzeń oraz pociechy z ukochanych dzieci. Młode Mamy oczywiście zachęcamy do wzięcia udziału w Tygodniu Promocji Karmienia Piersią, którego celem jest propagowanie i wspieranie naturalnej formy karmienia, gdyż nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój dziecka ale również tworzy szczególną więź między matką, a noworodkiem.


Certyfikowany Doradca Laktacyjny mgr Elżbieta Winiarczyk zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań, które mogą być pomocne dla młodych mam:


1. Jakie są zalety karmienia piersią?

Karmienie piersią jest jednym z fizjologicznych procesów, a współczesna wiedza daje nam liczne dowody na istniejące korzyści wynikające z karmienia naturalnego zarówno dla dziecka, matki, społeczeństwa jak i środowiska. Mleko matki ze względu na swój skład jest idealnym pokarmem dostosowującym się do wieku dziecka i jego możliwości trawiennych. Należy szczególnie podkreślić, że pokarm matki zapewnia dziecku najlepszą ochronę immunologiczną i gwarantuje prawidłowy rozwój psychomotoryczny. Za propagowaniem karmienia piersią wśród kobiet wymieniam również korzyści dla rodziny i społeczeństwa. Karmienie dziecka piersią to moment, podczas którego powstaje unikalna i silna więź emocjonalna, a rodzące się pozytywne odczucia i relacje między matką i dzieckiem mają wpływ na kształtowane się pozytywnej więzi w obrębie całej rodziny.

 

2. Jak Mamy powinny się przygotowywać do karmienia piersią?

 

Dla młodej matki najważniejsze jest zdrowie jej dziecka. Bardzo często poszukują informacji i pomocy wśród internetowych grup społecznych, a zdobycie odpowiedniej wiedzy np. na temat karmienia piersią w dobie informatyki i cyfryzacji nie stanowi największego problemu. Ważne jest, aby narzędzia po które sięgają kobiety stanowiły aktualną i elementarną widzę i  odnosiły się do autorytetów, a nie opierały się wyłącznie na forach internetowych.

Uważam, że najistotniejszym elementem w procesie przygotowawczym do karmienia piersią jest ukształtowanie pozytywnego nastawienie kobiety, im szybciej zostanie ono ukształtowane, tym większe szanse na to, że podejmie ona długotrwałą decyzję o karmieniu piersią. Ważną rolę pełni tu edukacja przedporodowa i szczególnie akcentuje tu rolę Szkół. Rodzenia. Odpowiednie przygotowanie, oparte na wiedzy teoretycznej i praktycznej odgrywa ważną rolę w procesie adaptacji do nowej roli. Roli matki. Dalszym istotnym elementem  jest specjalistyczne wsparcie w okresie karmienia piersią, które może nieść za sobą wiele wątpliwości i problemów. Bez takiego wsparcia wielokrotnie dochodzi do przedwczesnego  zakończenia karmienia piersią.

 

3. Czy ma Pani porady/wskazówki dotyczące karmienia?

 

W prawidłowym procesie karmienia piersią bardzo ważna jest technika karmienia piersią tzn. odpowiednia pozycja matki i dziecka oraz sposób przystawienia dziecka do piersi. Pozycji przystawiania dziecka do piersi mamy różne, ale to co najistotniejsze to, aby pozycja matki i dziecka była wygodna, zapewniająca oparcie dla pleców, ramion i stóp matki, a pozycja dziecka powinna być stabilna. Zapewniająca oparcie dla całego ciała dziecka dając w ten sposób poczucie bezpieczeństwa maluchowi, który wówczas skupi się na karmieniu. Taką funkcję wspierającą stanowią poduszki laktacyjne, które gorąco polecam. Ważną zasadą podczas karmienia piersią jest, aby dziecko byłą przytulone do matki brzuszkiem oraz żeby kontakt ten nie był izolowany przez kocyk lu gruby pled, w który zawijane są noworodki. Bezpośredni kontakt z ciałem dziecka zapewnia jego rozwój, który następuje przez bodźce dotykowe. 

 

4. Jak ojciec dziecka może pomóc w tym procesie?

Rola ojca jest bardzo ważna w procesie karmienia naturalnego dziecka. Stanowi ona rolę wspierającą, zapewniająca możliwość podziału ról w opiece nad małym dzieckiem zwłaszcza w okresie początkowym gdzie intensywność i czas karmienia piersią jest bardzo długi. Przejęcie przez ojca takich czynności jak przewijanie, kąpiel, pielęgnacja dziecka bardzo pomaga. W tym czasie matka może skupić się na innych czynnościach, a przede wszystkim na odpoczynku. Wśród młodych ojców często polecam kontakt z dzieckiem ,,skóra do skóry". Kontakt ten zapewni budowanie więzi emocjonalnej, daje poczucie bezpieczeństwa, stanowi rodzaj relaksu dla całej rodziny. Zakończę to takim akcentem- pokarm od mamy, ale ciepło może być od taty. 

 

mgr Elżbieta Winiarczyk

Certyfikowany Doradca Laktacyjny

KW

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 064 214


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,1510,26-maja-dzien-matki-oraz-poczatek-tygodnia-promocji-karmienia-piersia.html