Światowy Dzień FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego

data dodania: 9 września 2021, 8:55 odsłon: 801
Światowy Dzień FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego

W CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU

9 września, to dzień, kiedy obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). Ma on na celu uświadomienie przyszłym matkom negatywnych skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka.

Światowy Dzień FAS  rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9:09 od 1999 roku, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii, o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę: 9 miesięcy ciąży bez alkoholu.

FAS jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego, której można całkowicie zapobiec. Jest to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i umysłowe. Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka, poprzez łożysko, wpływając negatywnie na rozwój dziecka. Pół godziny po wypiciu napoju alkoholowego przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi matki.

Do najważniejszych skutków picia alkoholu w ciąży możemy zaliczyć poronienie lub przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową dziecka,  uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży), opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem.

W CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 1 655 657


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,1749,swiatowy-dzien-fas-alkoholowego-zespolu-plodowego.html