Kształtowanie zdrowego stylu życia wśród pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin

data dodania: 15 grudnia 2022, 14:20 odsłon: 1379
Kształtowanie zdrowego stylu życia wśród pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin

Aktywność fizyczna stanowi jedną ze skutecznych metod niefarmakologicznego leczenia cukrzycy i jest formą szczególnej dbałości o zdrowie, do której obliguje przewlekła choroba jaką jest cukrzyca. Fakt, że ma się cukrzycę nie stanowi przeszkody do uprawiania sportu.

Aktywność fizyczna może przynieść szereg korzyści każdemu z nas: poprawić sprawność fizyczną, wzmocnić serce, obniżyć poziom „złego” cholesterolu, unormować poziom ciśnienia tętniczego krwi, ułatwić schudnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także pozytywnie wpływać na nastrój i samopoczucie. Dodatkowo diabetykom ułatwia uzyskanie prawidłowych poziomów cukru we krwi, umożliwia obniżenie dawek stosowanych leków, a także zapobiega wystąpieniu niektórych powikłań cukrzycy.

Ćwiczenia fizyczne stanowią element leczenia każdej cukrzycy niezależnie od formy terapii i niezależnie od wieku chorego. Poza nielicznymi wyjątkami osób obarczonych poważnymi powikłaniami cukrzycy, zdecydowana większość diabetyków może uprawiać sport. Niedostateczna aktywność sprzyja nasileniu niekorzystnych zjawisk zdrowotnych, takich jak zaburzenia gospodarki lipidowej, nadciśnienie tętnicze, otyłość oraz gorsze samopoczucie. Ruch stanowi najtańszy i najpowszechniejszy sposób leczenia cukrzycy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wpłyną korzystnie na cały organizm.

Jakie ćwiczenia są zalecane przy cukrzycy?

Oczywiście najbardziej zalecane są te, które chory będzie wykonywał chętnie i codziennie. W związku z tym należy odnaleźć taką formę aktywności fizycznej, która sprawi nam najwięcej przyjemności i nie znudzi się zbyt szybko. Najpopularniejsze umiarkowane ćwiczenia, to spacery, gimnastyka, pływanie, jazda na rowerze oraz prace domowe. Te formy aktywności są również najbardziej zalecane.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu w grudniu br. zostały przeprowadzone zajęcia ruchowe oraz pogadanki na temat cukrzycy i bezpiecznego przygotowania się do ćwiczeń. Uczestnikami były osoby chore na cukrzycę oraz rodziny osób chorych na cukrzycę. Uczestnicy poznali ćwiczenia, które mogą samodzielnie wykonywać w domu.

Zajęcia zostały zorganizowane dzięki otrzymanej dotacji z budżetu Województwa Warmińsko Mazurskiego w ramach zadania z zakresu promocji zdrowia pt:„Kształtowanie zdrowego stylu życia wśród pacjentów z cukrzycą oraz ich rodzin”.

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 026 182


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,2017,ksztaltowanie-zdrowego-stylu-zycia-wsrod-pacjentow-z-cukrzyca-oraz-ich-rodzin.html