Pierwsza biopsja fuzyjna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

data dodania: 27 czerwca 2023, 11:55 odsłon: 692
Pierwsza biopsja fuzyjna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

W miniony piątek, 23 czerwca, obchodziliśmy nie tylko Dzień Ojca, ale także Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty - jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce. Nowoczesną metodą, która zwiększa prawdopodobieństwo  jego wykrycia, w szczególności w miejscach prostaty, które są niedostępne dla standardowej biopsji, jest biopsja fuzyjna gruczołu krokowego.

Pozwala ona z dużą precyzją zlokalizować podejrzane tkanki i wpływa na zmniejszenie ryzyka infekcji i innych powikłań. Właśnie w piątek po raz pierwszy przeprowadził to badanie w naszym Szpitalu Koordynator Oddziału Urologicznego, lek. Tomasz Kazik wraz z Zespołem. Jak stwierdził, „Wykonanie biopsji fuzyjnej, w porównaniu do standardowej biopsji, wymaga bardziej zaawansowanego urządzenia, techniki, ale i wiedzy lekarzy ją wykonujących. Ponadto ważna jest współpraca z pracownią tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, ponieważ biopsja fuzyjna to metoda, która wykorzystuje nałożenie informacji pochodzących z rezonansu magnetycznego na obraz przezodbytniczego USG prostaty. Dzięki niej potrafimy precyzyjnie pokierować igłę biopsyjną – dokładnie w ognisko raka prostaty.”.

Rozpoznanie choroby w jej początkowym stadium zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego tym ważniejsza jest profilaktyka. W jej ramach każdy mężczyzna po ukończeniu 50 roku życia powinien raz w roku poddać się kontroli lekarskiej u urologa (rak złośliwy gruczołu krokowego najczęściej dotyka osoby w tym wieku). W sytuacji, gdy w najbliższej rodzinie zdarzyły się przypadki zachorowań na wspomniany nowotwór, działania profilaktyczne należy podjąć jeszcze szybciej - już po 40 roku życia.

Badania na oznaczenie PSA może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinny). Jest ono wykonywane na podstawie laboratoryjnej oceny próbki krwi.

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 1 918 462


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,2111,pierwsza-biopsja-fuzyjna-w-wojewodzkim-szpitalu-zespolonym.html