Przyszli zbadać swoją skórę. Fura Zdrowia zaparkowała pod szpitalem

data dodania: 21 maja 2025, 8:45 odsłon: 98
Przyszli zbadać swoją skórę. Fura Zdrowia zaparkowała pod szpitalem

Na parkingu przed wejściem do budynku głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu zaparkowała Fura Zdrowia – mobilny gabinet dermatologiczny, w którym każdy mógł bezpłatnie sprawdzić swoją skórę pod kątem znamion. Tylko jednego dnia udało się przebadać aż 98 osób!

Bezpłatne badania dermoskopowe znamion wykonano podczas „Dni Świadomości Czerniaka w Elblągu”, w ramach kampanii „Cała Polska sprawdza znamiona”, które zorganizowali Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu.

Przeglądy znamion przeprowadził specjalista dermatolog za pomocą wideodermatoskopu, dzięki czemu znamiona na całym ciele lekarz mógł obejrzeć w dużym powiększeniu. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzymał wynik badania wraz z obrazem podejrzanego znamienia, a lekarz tłumaczył całą ścieżkę postępowania medycznego w przypadku zmiany, która wymagała dalszej konsultacji.

Badania były prowadzone w godzinach między 10 a 18 (z godzinną przerwą dla lekarza). W tym czasie przebadano 98 osób. Odwiedzili nas także uczniowie z III klasy o profilu programista, z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elbląga, dla których członkowie Stowarzyszenia Sarcoma przygotowali krótki wykład na temat profilaktyki czerniaka i ochrony skóry.

- Każdy z nas powinien zaprzyjaźnić się z kremem z filtrem. Na twarz nakładamy faktor SPF 50, a na ciało przynajmniej 30-stkę – podkreślał Paweł Puzyna. - Warto też unikać słońca w godzinach między 11 a 16.

Do regularnego badania znamion u dermatologa zachęca także lekarz Pola Dobrowolska, koordynator Oddziału Dermatologicznego WSZ w Elblągu.

– Każdy powinien wykonać badanie dermoskopowe skóry przynajmniej jeden raz w roku. A pacjenci z grupy ryzyka powinni wykonywać takie badanie nawet dwa, do trzech razy w roku. To pacjenci którzy już przebyli leczenie z powodu czerniaka, lub czerniak został rozpoznany wśród osób z najbliższej rodziny. To także pacjenci, którzy w wywiadzie mają częste oparzenia słoneczne lub korzystali w przeszłości z solarium, osoby, które stosują leczenie immunosupresyjne, np. są po przeszczepie narządów lub leczą się z powodu chorób autoimmunologicznych oraz pacjenci z zespołem znamion atypowych – mówi lekarz Pola Dobrowolska.

Zwracajmy tez uwagę na nowe znamiona i te stare, które mogą zmienić swój wygląd. Wczesna diagnostyka i rozpoznanie są kluczowe, bo dostatecznie szybko wykryty czerniak jest w 100 procentach wyleczalny.

Aleksandra Szymańska

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 359 472


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,2572,przyszli-zbadac-swoja-skore-fura-zdrowia-zaparkowala-pod-szpitalem.html