Podczas konferencji lekarze specjaliści z zakresu onkologii, radioterapii, chirurgii onkologicznej, laryngologii, ginekologii, gastroenterologii i urologii, a także lekarze rodzinni wymienili się swoimi praktycznymi doświadczeniami praktycznymi z realizacji „Szybkiej Terapii Onkologicznej”. W dyskusji głos zabrali również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przypomnijmy, że „pakiet onkologiczny”, którego elementem jest Szybka Terapia Onkologiczna to rozwiązanie organizacyjne wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia z początkiem 2015 roku. Jego celem ma być szybsze i bardziej sprawne przeprowadzenie pacjenta, u którego podejrzewa się nowotwór, przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia.
Pierwszym krokiem do leczenia w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej jest zgłoszenie się pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz przeprowadza dokładny wywiad, w razie potrzeby zlecając wykonanie niezbędnych badań. Jeśli podejrzewa nowotwór, kieruje pacjenta do specjalisty lub bezpośrednio na zabieg diagnostyczno-leczniczy do szpitala. Równocześnie wystawia tzw. zieloną kartę (kartę DiLO – Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), pozwalającą na szybkie diagnozowanie. Kartę DiLO może wydać także lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS), jeśli zdiagnozuje nowotwór złośliwy u pacjenta, którego leczy. Pacjent może otrzymać kartę DiLO również w szpitalu, jeśli w wyniku hospitalizacji (nawet nie związanej z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. W takim przypadku warunkiem wydania karty jest potwierdzenie diagnozy. Na tych samych zasadach kartę DiLO otrzyma pacjent hospitalizowany z powodu nowotworu.
Po przeprowadzonej diagnostyce, w wyniku której zostanie rozpoznany i potwierdzony nowotwór, pacjent zapraszany jest do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu zaprasza na konsylium. Składa się ono
z zespołu specjalistów z zakresu: onkologii, radioterapii, dziedziny zabiegowej, radiologii. Zadaniem konsylium jest opracowanie dla pacjenta dalszego, indywidualnego planu leczenia.
Leczenie onkologiczne w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu dzieli się na:
1. Zabiegowe - w oddziałach: Chirurgii Onkologicznej, Ginekologicznym, Urologicznym, Neurochirurgicznym, Otolaryngologicznym z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
2. Systemowe - w Oddziale Onkologii Klinicznej oraz w Oddziale Dziennym Chemioterapii.
3. Radioterapią - odbywa się poprzez ścisłą współpracę z Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu.
Zdjęcia z konferencji na
https://www.facebook.com/617774058266957/photos/pcb.1020787124632313/1020784191299273/?&theater
Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.
Ilość wyświetleń strony: 2 343 006