Profilaktyka zaburzeń odżywiania

data dodania: 20 listopada 2015, 8:29 odsłon: 10933
Profilaktyka zaburzeń odżywiania

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu zrealizował program zdrowotny pt. „Profilaktyka zaburzeń odżywiania - debaty z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzona przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu”. Program zrealizowano na podstawie umowy zawartej pomiędzy szpitalem a Województwem Warmińsko – Mazurskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

W ramach programu przeprowadzono 2 debaty z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Elbląga, poświęcone profilaktyce zaburzeń odżywiania. 

  • Pierwsza debata odbyła się 10 listopada 2015 roku dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, na która przybyło 182 uczniów wraz z opiekunami.
  • Druga debata odbyła się 12 listopada 2015 roku dla uczniów szkół gimnazjalnych, na którą przybyło 184 uczniów wraz opiekunami. Obie debaty odbyły się w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. 

Przewodnim tematem debat były zaburzenia odżywania dotykające młodzież, a w szczególności młode dziewczęta w przedziale wiekowym 13-14 oraz 17-18 lat. Według psychologa prowadzącego debaty problemy z odżywianiem mają głównie młode kobiety (95% ogółu zachorowań), choć należy podkreślić, że problem również dotyczy młodych mężczyzn. Okazuje się, że ponad jedna czwarta nastolatków deklaruje chęć obniżenia swojej masy ciała, z czego połowa zgłasza nadmierną konsumpcję, 40% odczuwa lęk przed otyłością, 28% odczuwa jadłowstręt i prawie co dziesiąta prowokuje wymioty. 

Zaburzenia odżywiania m. in. anoreksja, bulimia to bardzo poważne choroby w których początek jest bardzo niewinny, przesadne dbanie o sylwetkę, nowa dieta, zainteresowanie zdrowym stylem życia. Na tym się jednak nie kończy. Niepokojąco dużo, bo aż 70% dziewcząt przyznało, że odchudzały się w przeszłości lub były cały czas na diecie. Zazwyczaj są to bardzo dobrzy uczniowie, osoby uparte w swoich przekonaniach i skoncentrowane na sobie. Prawie wyłącznie zajmują się problemami żywienia i liczeniem kalorii. Stają się złośliwe dla otoczenia, twarde i narzucające wszystkim swoją wolę. Ubytek masy ciała przyjmują z satysfakcją i ciągle uważają, że są za grube, nie przejawiają zainteresowania płcią przeciwną, unikają towarzystwa rówieśników, koncentrują się na nauce i zajęciach ruchowych. Odrzucają potrzebę leczenia, uważają, że są zdrowe, czerpiąc z osiąganej "władzy nad sobą" dużo osobistego zadowolenia. 

Profilaktyka zaburzeń odżywiania stanowi niewątpliwie obszar, w którym powinny być podejmowane niezwłoczne działania, o zróżnicowanym charakterze, dostosowane do potrzeb odbiorców, angażujące wiele podmiotów oraz wykorzystujące wszystkie dostępne środki i techniki służące poprawie kondycji zdrowotnej całego społeczeństwa.

Podczas debat rozstrzygnięto konkurs posterowy pt. „Zapobieganie zaburzeniom odżywiania”. 
Komisja Konkursowa oceniała artystyczne walory pracy oraz ciekawy pomysł na ujęcie tematu. Do Komisji wpłynęło ponad ok. 20 prac konkursowych ze szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Elbląga.  

Najlepsze prace zostały zgłoszone z:
1. Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, wykonana przez Monikę Bober, Martynę Dąbrowiecką i Natalię Matysiak,
2. Gimnazjum Nr 2 im Sybiraków z Elbląga, wykonana przez Adriannę Pałkowską.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i dziękujemy wszystkim autorom prac konkursowych za udział w naszym konkursie.

Danuta Stanicka 
Edukator zdrowia

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 065 124


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,536,profilaktyka-zaburzen-odzywiania.html