- W roku 2016 po wielu latach ciężkiej i owocnej pracy na zasłużoną emeryturę w Zakładzie Radiologii przeszedł aparat RTG Prestiże firmy GE. Mimo jego niewątpliwie licznych zasług na polu diagnostyki obrazowej w naszym szpitalu, urządzenie musiało ostatecznie ustąpić wobec postępu technologicznego, nowych standardów i możliwości w dziedzinie obrazowania, które reprezentuje jego następca: aparat RTG X-Twin niemieckiej firmy Roesys - informuje lekarz Piotr Lassota, radiodiagnosta obrazowy, kierownik Zakładu Radiologii.
Nasz nowy RTG jest urządzeniem innowacyjnym pod wieloma względami.
- Pomimo swojej w miarę kompaktowej budowy, dzięki zastosowaniu dwóch ruchomych kolumn ze śledzącymi nawzajem swój ruch lampą i detektorem oraz specjalnym jednokolumnowym, mobilnym stołem, nasz X-Twin jest w stanie poradzić sobie z niemal dowolną projekcja każdej okolicy ciała – prezentuje nowe urządzenie doktor Lassota, dodając, że są to, przy różnorodności badań wykonywanych w naszej placówce, zalety nie do przecenienia.
- Jak na sprzęt XXI wieku przystało urządzenie jest w pełni cyfrowe, posiadające możliwość bezprzewodowego przesyłu obrazu na odległość nie tylko z głównego detektora ( urządzenia zastępującego błonę fotograficzną,) ale również z jego specjalnej, wykorzystującej technologię WI-FI mobilnej wersji – w ten sposób można prześwietlać, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. pacjentów przywożonych na badanie na ich własnych łóżkach szpitalnych – mówi Piotr Lassota. - Parametry detektora zarówno stacjonarnego jak i mobilnego to najwyższa światowa półka: zbudowane na bazie cezu, o rozdzielczości 17 i 15 mln pikseli, przy wysokim odczynniku odszumiania kwantowego i 16-bitowym systemie zapisu plików, daje nam obrazy o wyjątkowej szczegółowości.
Aparat ma również do zaoferowania specjalną funkcję tzw. Stitching, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie na jednym zdjęciu ciągłego obrazu całych kończyn długich lub kręgosłupa: aparat automatycznie wykrywa grubość tkanek i do niezbędnego minimum obniża ilość użytego promieniowania.
- Mamy nadzieję, że nowoczesny, dużo bardziej precyzyjny, niż poprzedni, sprzęt pozwoli szpitalowi na realizację tak ważnej usługi diagnostycznej na najwyższym możliwym poziomie przez wiele nadchodzących lat – dodaje kierownik Zakładu Radiologii.
Na zakup nowego RTG, który rozpocznie swoją pracę już w październiku, szpital przeznaczył ze środków własnych ponad 1,2 mln zł. Jest to największa pozycja na tegorocznej liście naszych zakupów sprzętu medycznego.
AK.
Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.
Ilość wyświetleń strony: 2 343 722