Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2015 r.

data dodania: 7 kwietnia 2015, 11:56 odsłon: 8101

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948 r. Od tamtej pory 7 kwietnia obchodzi się na całym świecie jako Światowy Dzień Zdrowia.

W roku 2015 tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest bezpieczeństwo żywności, które z pewnością jest jednym najistotniejszych problemów społeczności ogólnoświatowej. Bezpieczeństwo żywności to działania związane ze zdrowiem publicznym, mające na celu zapewnienie konsumentom ochronę przed ryzykiem zatrucia żywnością
i chorobami przenoszonymi drogą pokarmową o przebiegu ostrym i przewlekłym. Niebezpieczna żywność może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, takich jak biegunki, choroby wirusowe (pierwsze przypadki zakażenia wirusem Ebola związane były ze skażonym mięsem pozyskiwanym z dzikich zwierząt), problemy z płodnością, zaburzenia rozwoju, nowotwory i innych przyczyn.
Obecna kampania ma na celu:
•zachęcanie rządów do poprawy bezpieczeństwa żywności poprzez przeprowadzanie działań oświatowych zwiększających świadomość ogółu społeczeństwa,  
•zachęcanie konsumentów do sprawdzania, czy znajdujący się na ich talerzach posiłek jest bezpieczny (zadawanie pytań, sprawdzanie etykiet, przestrzeganie zasad higieny i itp.).

Niektóre choroby przenoszone drogą pokarmową wywoływane są przez czynniki zakaźne,
a także chemiczne. Mogą być wywoływane przez bakterie, wirusy, pasożyty lub ich toksyny oraz substancje chemiczne dostające się do organizmu wraz ze skażoną żywnością lub wodą. Patogeny występujące w żywności mogą powodować wyniszczające infekcje, którym towarzyszą silne biegunki zagrażające zdrowiu i życiu ludzi. Skażenie substancjami chemicznymi może prowadzić do ostrych zatruć lub długotrwałych chorób, takich jak stany po toksycznym uszkodzeniu narządów wewnętrznych i nowotwory. Choroby przenoszone drogą pokarmową mogą być przyczyną długotrwałej niesprawności, a nawet śmierci.
Wśród przykładów niebezpiecznej żywności należy wymienić niedopieczone, niedogotowane lub niedosmażone produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego (mięso i wyroby mięsne), owoce i warzywa zanieczyszczone odchodami na skutek nawożenia upraw ściekami lub nieprzefermentowanymi osadami ściekowymi oraz niektóre owoce morza zawierające biotoksyny. Do skażenia żywności może dojść na dowolnym etapie produkcji i dystrybucji. Przyczyną dużej liczby przypadków chorób przenoszonych drogą pokarmową jest żywność niewłaściwie przygotowywana lub nieprawidłowo przechowywana na każdym etapie produkcji, transportu i sprzedaży (np. w miejscu uprawy lub hodowli, w zakładach wstępnego przetwarzania, w zakładach gastronomicznych i miejscach sprzedaży detalicznej, ale także na bazarach i we własnych domach itp.). Odpowiedzialność za zachorowania ponoszą osoby biorące udział w którymkolwiek z tych etapów. Nie wszyscy pracownicy mający kontakt
z żywnością i konsumenci mają świadomość tego, jak ważne dla zapewnienia ochrony zdrowia własnego i innych jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas dokonywania zakupów, sprzedaży i przygotowywania posiłków.
Każdy może wnieść swój wkład w zapewnienie bezpieczeństwa żywności stosując pięć kroków do bezpieczniejszej żywności (w załączeniu ulotka):
1. Utrzymuj czystość i higienę.
2. Oddzielaj żywność surową od przeznaczonej do bezpośredniego spożycia.
3. Gotuj dokładnie.
4. Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze.
5. Używaj bezpiecznej wody i żywności.

Więcej informacji na ten temat na stronach:
www.who.int
www.who.un.org.pl
www.oswiata.sanepid.olsztyn.pl

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 070 173


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/132,artykuly-edukacyjne/a,431,swiatowy-dzien-zdrowia-7-kwietnia-2015-r.html