Profilaktyka zaburzeń odżywiania

Już po raz trzeci organizujemy debaty dla elbląskiej młodzieży.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu realizuje program zdrowotny pt. „Profilaktyka zaburzeń odżywiania - debaty z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzona przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu”. Zadanie realizowane jest na podstawie zawartej umowy pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu                  a Województwem Warmińsko – Mazurskim reprezentowanym przez Zarząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego.
W ramach programu przeprowadzono dwie debaty z młodzieżą szkół gimnazjalnych                     i ponadgimnazjalnych z Elbląga, poświęcone profilaktyce zaburzeń odżywiania.
Pierwsza debata odbyła się w dniu 10 listopada 2015 roku dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, na która przybyło 182 uczniów wraz z opiekunami.
Druga debata odbyła się w dniu 12 listopada 2015 roku dla uczniów szkół gimnazjalnych, na którą przybyło 184 uczniów wraz opiekunami. Debaty odbywały się w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu.

Psycholog prowadząca debatę mówiła o zaburzeniach odżywania przede wszystkim                      w kontekście młodych dziewcząt (13-14 oraz 17-18 lat). To głównie młode kobiety (95% ogółu zachorowań) mają problemy z odżywianiem, choć należy podkreślić, że problem również dotyczy mężczyzn. Ponad jedna czwarta nastolatków deklaruje chęć obniżenia swojej masy ciała, z czego połowa zgłasza nadmierną konsumpcję, 40% odczuwa lęk przed otyłością, 28% odczuwa jadłowstręt i prawie co dziesiąta prowokuje wymioty.
Zaburzenia odżywiania m. in. anoreksja, bulimia to bardzo poważne choroby dotykające głównie młodych kobiety. Początek zaburzeń odżywiania jest niewinny. Dbanie o sylwetkę. Nowa dieta. Zainteresowanie zdrowym stylem życia. Na tym się jednak nie kończy. Niepokojąco dużo, bo aż 70% dziewcząt przyznało, że odchudzały się w przeszłości lub były cały czas na diecie.
Zazwyczaj są to bardzo dobre uczennice, ale uparte w swoich przekonaniach i skoncentrowane na sobie. Prawie wyłącznie zajmują się problemami żywienia i liczeniem kalorii. Stają się złośliwe dla otoczenia, twarde i narzucające wszystkim swoją wolę. Ubytek masy ciała przyjmują z satysfakcją i ciągle uważają, że są za grube, nie przejawiają zainteresowania płcią przeciwną, unikają towarzystwa rówieśników, koncentrują się na nauce i zajęciach ruchowych. Odrzucają potrzebę leczenia, uważają, że są zdrowe, czerpiąc z osiąganej "władzy nad sobą" dużo osobistego zadowolenia.
Profilaktyka zaburzeń odżywiania stanowi niewątpliwie obszar, w którym powinny być podejmowane niezwłoczne działania, o zróżnicowanym charakterze, dostosowane do potrzeb odbiorców, angażujące wiele podmiotów oraz wykorzystujące wszystkie dostępne środki            i techniki służące poprawie kondycji zdrowotnej całego społeczeństwa.

Podczas debaty rozstrzygnięto konkurs posterowy pt. „Zapobieganie zaburzeniom odżywiania”. Wpłynęło ponad ok. 20 prac konkursowych ze szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych           z Elbląga. Komisja Konkursowa oceniała artystyczne walory pracy oraz ciekawy pomysł na ujęcie tematu.

Najlepsze prace zostały zgłoszone z:
1. Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, wykonana przez Monikę Bober, Martynę Dąbrowiecką i Natalię Matysiak,
2. Gimnazjum Nr 2 im Sybiraków z Elbląga, wykonana przez Adriannę Pałkowską.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i dziękujemy wszystkim autorom prac konkursowych za wzięcie udziału w naszym konkursie.

Edukator zdrowia
Danuta Stanicka

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 049 121


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/projekty/programy-profilaktyczne/p,248,debaty-z-mlodzieza.html