„Kompleksowa diagnostyka i leczenie nowotworów jelita grubego”

data dodania: 26 października 2022, 12:26 odsłon: 1021
„Kompleksowa diagnostyka i leczenie nowotworów jelita grubego”

„Kompleksowa diagnostyka i leczenie nowotworów jelita grubego” to temat konferencji, która odbyła się w poniedziałek (24 października br.) w naszym szpitalu. Od ponad roku funkcjonuje u nas Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego.

Co oznacza to dla naszych pacjentów?

Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. W Polsce liczba chorych oscyluje w granicach ok. 18 tys. osób, a na świecie liczba osób chorujących na ten nowotwór wynosi już milion. W ramach Elbląskiego Centrum Onkologii czyli projektu realizowanego we współpracy z Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED GRUPĄ S.A. zapewniamy kompleksową opiekę i szybką terapię onkologiczną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od 1 czerwca 2021 roku jesteśmy  miejscem, w którym pacjenci walczący z nowotworem jelita grubego mają zapewnianą opiekę i leczenie na wielu poziomach.

Co to oznacza w praktyce?

Po wykonaniu wszelkich badań diagnostycznych opracowywany jest plan leczenia. Pacjent u którego zdiagnozowano nowotwór jest pod opieką zespołu wielodyscyplinarnego składającego się z lekarzy specjalistów, tj. chirurgów, radioterapeutów, onkologów, patomorfologów, gastroenterologów i radiologów przy współpracy z psychologiem klinicznym, fizjoterapeutą, pielęgniarką specjalistką w zakresie chirurgii i opieki nad stomią. Ponadto do 5 lat po zakończeniu leczenia trwa monitorowanie pacjenta.

Od momentu powstania Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w szpitalu przeprowadzono już ponad 130 operacji. Pragniemy się rozwijać, stąd też chęć wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy. Na konferencji, której byliśmy współorganizatorem Dr n. med. Iwona Ryniewicz-Zander – Kierownik Ośrodka Senologicznego / Koordynator Oddziału Onkologicznego z Pododdziałem Chemioterapii w Elblągu omówiła „Kompleksową opiekę onkologiczną” w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.

Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi prof. dr hab. Wojciech Zegarski – Konsultant Krajowy   w dziedzinie chirurgii onkologicznej z wykładem nt. „Organizacja Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego”. Oraz prof. dr hab. Tomasz Kubiatowski – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, który opowiedział o „Leczeniu systemowym raka jelita grubego”

Omówione zostały również zagadnienia radiologii i radioterapii oraz wykorzystania technik endoskopowych w diagnostyce i leczeniu nowotworu, na którego zachorowalność systematycznie wzrasta. W obszarze radiologii wykład pt. „Radiolog i radiolog zabiegowy w diagnostyce i leczeniu chorych z rakiem jelita grubego” wygłosił dr n. med. Grzegorz Wasilewski – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

Tematem wystąpienia dr n. med. Ewy Wasilewskiej-Teśluk – Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej było „Rola radioterapii w leczeniu nowotworów jelita grubego”.

„Działalność Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w Elblągu”  to temat, który przedstawił jego Koordynator – lek. Marek Pietruszka.

Lek. Jacek Drzewiecki z Centrum Diagnostyki Chorób Układu Pokarmowego w Elblągu przedstawił „Techniki endoskopowe w leczeniu i diagnostyce raka jelita grubego”, kolei dr n. med. Piotra Winczura omówił kwestie „Radioterapii w Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Doświadczenia Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED. Grupa S.A.”

Konferencję podsumował prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, przedstawiając rekomendacje wobec planowanych zmian w modelu Krajowej Sieci Onkologicznej.

To był wyjątkowy czas. Tworzenie Centrów, takich, jak nasze, niesie nowe możliwości, bez wątpienia jest krokiem w przyszłość i sprawia, że leczenie naszych pacjentów staje się skuteczniejsze.

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 1 840 197


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,1992,kompleksowa-diagnostyka-i-leczenie-nowotworow-jelita-grubego.html