„Kompleksowa diagnostyka i leczenie nowotworów jelita grubego” to temat konferencji, która odbyła się w poniedziałek (24 października br.) w naszym szpitalu. Od ponad roku funkcjonuje u nas Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego.
Co oznacza to dla naszych pacjentów?
Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. W Polsce liczba chorych oscyluje w granicach ok. 18 tys. osób, a na świecie liczba osób chorujących na ten nowotwór wynosi już milion. W ramach Elbląskiego Centrum Onkologii czyli projektu realizowanego we współpracy z Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED GRUPĄ S.A. zapewniamy kompleksową opiekę i szybką terapię onkologiczną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od 1 czerwca 2021 roku jesteśmy miejscem, w którym pacjenci walczący z nowotworem jelita grubego mają zapewnianą opiekę i leczenie na wielu poziomach.
Co to oznacza w praktyce?
Po wykonaniu wszelkich badań diagnostycznych opracowywany jest plan leczenia. Pacjent u którego zdiagnozowano nowotwór jest pod opieką zespołu wielodyscyplinarnego składającego się z lekarzy specjalistów, tj. chirurgów, radioterapeutów, onkologów, patomorfologów, gastroenterologów i radiologów przy współpracy z psychologiem klinicznym, fizjoterapeutą, pielęgniarką specjalistką w zakresie chirurgii i opieki nad stomią. Ponadto do 5 lat po zakończeniu leczenia trwa monitorowanie pacjenta.
Od momentu powstania Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w szpitalu przeprowadzono już ponad 130 operacji. Pragniemy się rozwijać, stąd też chęć wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy. Na konferencji, której byliśmy współorganizatorem Dr n. med. Iwona Ryniewicz-Zander – Kierownik Ośrodka Senologicznego / Koordynator Oddziału Onkologicznego z Pododdziałem Chemioterapii w Elblągu omówiła „Kompleksową opiekę onkologiczną” w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi prof. dr hab. Wojciech Zegarski – Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej z wykładem nt. „Organizacja Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego”. Oraz prof. dr hab. Tomasz Kubiatowski – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, który opowiedział o „Leczeniu systemowym raka jelita grubego”.
Omówione zostały również zagadnienia radiologii i radioterapii oraz wykorzystania technik endoskopowych w diagnostyce i leczeniu nowotworu, na którego zachorowalność systematycznie wzrasta. W obszarze radiologii wykład pt. „Radiolog i radiolog zabiegowy w diagnostyce i leczeniu chorych z rakiem jelita grubego” wygłosił dr n. med. Grzegorz Wasilewski – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.
Tematem wystąpienia dr n. med. Ewy Wasilewskiej-Teśluk – Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej było „Rola radioterapii w leczeniu nowotworów jelita grubego”.
„Działalność Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w Elblągu” to temat, który przedstawił jego Koordynator – lek. Marek Pietruszka.
Lek. Jacek Drzewiecki z Centrum Diagnostyki Chorób Układu Pokarmowego w Elblągu przedstawił „Techniki endoskopowe w leczeniu i diagnostyce raka jelita grubego”, kolei dr n. med. Piotra Winczura omówił kwestie „Radioterapii w Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Doświadczenia Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED. Grupa S.A.”
Konferencję podsumował prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, przedstawiając rekomendacje wobec planowanych zmian w modelu Krajowej Sieci Onkologicznej.
To był wyjątkowy czas. Tworzenie Centrów, takich, jak nasze, niesie nowe możliwości, bez wątpienia jest krokiem w przyszłość i sprawia, że leczenie naszych pacjentów staje się skuteczniejsze.
Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.
Ilość wyświetleń strony: 2 341 212