Karta ratująca ( i ułatwiająca) życie

data dodania: 22 lipca 2016, 14:42 odsłon: 9627
Karta ratująca ( i ułatwiająca) życie

Każdy z nas, bez względu na wiek, płeć czy stopień ryzyka zawodowego, powinien posiadać swoją IDENTYFIKACYJNĄ KARTĘ GRUPY KRWI, i oby nigdy mu ona nie była potrzebna! Gdyby jednak okazało się inaczej, wierzymy, że tzw. „krewkarta” w stu procentach spełni swoją rolę – rolę ratowania życia.

Posiadanie przy sobie IKGK może okazać się bezcenne w skrajnych przypadkach - gdy o przeżyciu decydują bezcenne minuty, dokument umożliwi natychmiastowe, bez zbędnych badań, przekazanie lekarzowi informacji o grupie krwi pacjenta. Także w przypadku każdego innego pobytu w szpitalu, okazanie „krewkarty” ( koniecznie wraz z dowodem tożsamości!) pozwoli uniknąć obowiązkowego przed zabiegiem oznaczenia grupy krwi.

- Każdy, kto zgłosi się do Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu ( dotyczy to także dzieci, posiadających dowody osobiste), skierowany zostanie do laboratorium, które wykona podwójne pobranie próbek krwi, z których następnie nasza pracownia wykona dwa niezależne oznaczenia grupy krwi – tłumaczy Paweł Suchocki, mł. asystent w Pracowni Immunologicznej, dodając - Gdy  dysponujemy dwoma identycznymi wynikami grupy krwi z dwóch niezależnych pobrań próbek krwi, możemy wydrukować kartę. Jej koszt to 15 zł. Natomiast podwójne oznaczenia grupy krwi z dwóch różnych próbek pobranych tego samego dnia to wydatek w wysokości 100 zł.

Identyfikacyjna Karta Grupy Krwi ma wielkość nowego dowodu osobistego i jest ważna wyłącznie z dowodem tożsamości. Znajdują się na niej nasze dane osobowe: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, PESEL, imiona rodziców. Na karcie widnieje również nasza grupa krwi i nazwa pracowni, która wystawiła dokument.

Karta jest ważna bezterminowo. Raz wyrobiona ułatwi procedury medyczne, zaoszczędzi w przyszłości nasz czas i pieniądze. W przypadku zgubienia karty, ale także np. w przypadku zmiany nazwiska), wystarczy zgłosić się do pracowni, która ją wystawiła, w celu wyrobienia nowej.

- Warto podkreślić, że Identyfikacyjna Karta Grupy Krwi jest, poza oryginalnym wynikiem oznaczenia grupy krwi, jedynym dokumentem zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia, i co za tym idzie, honorowanym przez wszystkie służby medyczne w Polsce – podkreśla Paweł Suchocki. – Nie liczą się np. wpisy w starych dowodach tożsamości, książeczkach RUM, legitymacjach Honorowych Dawców Krwi itp. Lekarze czy ratownicy medyczni nie uhonorują też, oczywiście, żadnego z gadżetów typu: breloczek, łańcuszek czy bransoletka z naszą grupą krwi.

Kartę można wyrobić w Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi mieszczącej się na parterze głównego budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Pracownia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.00.

Kartę można uzyskać także z pominięciem badania laboratoryjnego - w przypadku, gdy przedstawi się oryginały dwóch potwierdzających się badań oznaczenia grupy krwi, wykonanych w dowolnym laboratorium immunohematologicznym w Polsce.

AK

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 049 350


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/10,aktualnosci/a,678,karta-ratujaca-i-ulatwiajaca-zycie.html