Cytologia - stawką jest życie

data dodania: 10 kwietnia 2013, 12:00 odsłon: 8390

Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, ale żadna nie powinna z tego powodu umierać.

W Polsce, co roku, 3 600 kobiet dowiaduje się, że chorują na raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera – to pięć kobiet każdego dnia. Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem umieralności na tę chorobę, która rozpoznana odpowiednio wcześnie może być uleczalna.

Celem kampanii jest uświadomienie kobietom, że rak szyjki macicy, będący drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet, nie jest wyrokiem śmierci. Można mu zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę: regularne badanie cytologiczne, a także dostępną w Polsce od listopada 2006 r. szczepionkę chroniącą przed wirusem HPV (główną przyczyną raka szyjki macicy).

Symbolem kampanii jest Fioletowa Wstążka

Badanie cytologiczne (Papanicolau) szyjki macicy jest badaniem przesiewowym mającym na celu wykrywanie zmian nowotworowych szyjki macicy. Polega ono na pobraniu rozmazu złuszczonych komórek nabłonka szyjki macicy, utrwaleniu oraz wybarwieniu sposobem Papanicolau, a następnie tak uzyskany preparat ocenia się w badaniu mikroskopowym. Jest to badanie bardzo proste do przeprowadzenie. Każda kobieta powinna je wykonywać przynajmniej raz w roku.

Jeżeli wynik jest prawidłowy, wystarczy raz na trzy lata. Gdy jest nieprawidłowy albo kobieta należy do tak zwanej grupy ryzyka onkologicznego, musi robić cytologię co roku albo częściej, jeśli tak zadecyduje lekarz.

Gonimy Europę... Polka chce ubierać się tak modnie jak Francuzka, być dobrą matką niczym włoska "mamma", wzorem Szwedki stworzyć partnerski związek i mieć tak udane życie seksualne jak Hiszpanka. O jednym tylko zapomniała: żeby nauczyć się od innych Europejek dbania o zdrowie.

Przerażającejest to, że przez ponad 50 lat nic się w naszym kraju nie zmieniło, bo podobne statystyki mieliśmy w latach 60. ubiegłego wieku! W tamtym czasie równie źle było w krajach skandynawskich. Dziś w Finlandii czy Szwecji na raka szyjki macicy umiera nie więcej niż 50 kobiet rocznie, w naszym kraju około dwóch tysięcy (pod tym względem zajmujemy drugie miejsce w Europie, tuż za Rumunią). Każdą z tych kobiet można by uratować, gdyby tylko odpowiednio wcześnie zgłosiła się do ginekologa.

Cytologia polega na pobraniu wymazu z kanału i tarczy szyjki macicy. Wykonuje się między 11. a 23. dniem cyklu, kiedy komórki nabłonka są dojrzałe (nie złuszczają się ani nie namnażają).

Znajdziesz nas na zobacz nas na Facebook zobacz nas na YouTube
Posiadamy kontrakt z NFZ Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl - Profesjonalny system CMS. Wszystkie materiały,
loga, zdjęcia zawarte na stronie chronione są prawem autorskim i bez zgody nie mogą być używane i powielane.

Cookies | Polityka Prywatności | CMS

Ilość wyświetleń strony: 2 049 057


Wydruk pochodzi ze strony: http://www.szpital.elblag.pl/informacje/69,edukacja-zdrowia/a,14,cytologia-stawka-jest-zycie.html